Menisküs Kapsamlı Biçimde Araştırılacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Dr. Murat Horasan, diz eklemi rahatsızlığı olan menisküsün, fiziki yükleme altında, yaşa ve cinsiyete göre nasıl bir davranış sergilediğini tespit etmek adına yeni bir proje geliştirdi.

- Canlı Örnekler Üzerinde Fiziki Yükleme Testleri Uygulanacak -

Toplumda sıklıkla karşılan rahatsızlığın daha iyi anlaşılabilmesi için üretilen proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında onay aldı. Dr. Murat Horasan, “In vivo Hayvan Modellerinde Menisküs ve Tibianın Fizyolojik Aktivite Esnasındaki Yaşa ve Cinsiyete Bağlı Adaptif Mekanobiyolojisinin Karakterizasyonu” başlıklı projenin, rahatsızlığın önlenmesi ve tedavisinde yeni bir kapı aralayabileceğini söyledi. Proje kapsamında farklı yaş gruplarındaki canlı örnekler üzerinde fiziki yükleme testleri yapılacak. Bu testler esnasında sensörlerle kemiklerden ölçülen veriler, tıbbi görüntü esaslı bilgisayar modelleriyle bütünleştirilecek.

- Somut Veriler Tedavi ve Önleme Çalışmalarına Yol Gösterecek -

Menisküs yaralanmalarının karşılıklı fiziksel temasın yoğun olduğu sporlarla ilgilenen bireylerde yaygın olarak görüldüğünü anımsatan Dr. Horasan, “Menisküs yaralanmaları hareketli spor dallarıyla ilgilenen bireylerin yanı sıra -dokuların zayıflaması nedeniyle- yaşlı bireylerde de görülmektedir. Yapacağımız araştırma ile menisküs dokusunun hareket ve egzersiz yüklenmeleri gibi kritik faaliyetler sırasında, iskelet üzerine yüklenen fonksiyonel talepleri karşılama potansiyelini anlamaya çalışacağız. Ortaya çıkacak olan somut veriler rahatsızlığın kökenlerinin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacak. Bu da hem ilaç ve operasyon maliyetlerini azaltacak hem de tedavi ve önleme çalışmalarına yol gösterecek” dedi.

Dr. Murat Horasan’ın yürütücüsü olduğu projede ASÜ Dr. Öğr. Üyesi Enes Eken ile Bursa Uludağ Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Bayram Süzer de araştırmacı olarak yer alıyor. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Dr. Horasan ve araştırma ekibini aldıkları destek münasebetiyle tebrik etti ve çalışmalarında başarılar diledi.  

7517