Ramazan, Bireysel ve Toplumsal Dönüşüm İçin İlahi Bir Hediyedir

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, gönül dünyasını zenginleştiren, bireysel ve toplumsal dönüşümün kapılarını açan ve çok daha geniş bir pencereden hayat hikâyesine anlam kazandırmaya vesile olan Ramazan Ayına kavuşmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Ramazan ayının bir yanıyla bireyin kendisini diğer yanıyla da toplumu kapsayan derinlikli özellikler içerdiğini kaydeden Şahin, her iki açıdan da müspet bir dönüşüme ilham olacak kıymetli bir iklime girildiğini vurguladı. Ramazan’ın, bireyleri kendine dönme, hayat telaşı içinde unutulan değerleri anımsama, vicdani bir muhasebe yapma ve etrafında olup bitenlere mana çerçevesinden bir kere daha bakma gibi özellikleriyle etkilediğini kaydeden Prof. Şahin, “Gündelik telaşlar kimi zaman durup düşünme ve farkına varma gibi süreçleri kaçırmaya sebep olabiliyor. Ramazan ayı, kendi iç dünyamıza dönmemiz için önemli bir vesile ve bireyin iç dönüşümünün toplumsal bir karşılığı da var. Kardeşinin derdiyle dertlenme, ihtiyaç sahiplerini gözetme, hoşgörü, paylaşma, sorunlara çare arama… Tüm bu hasletler hem kişisel dünyamızı geliştiriyor hem de topluma dönük sorumlu tarafımızı ortaya çıkartıyor” dedi. Bu süreçte Kur’an’ın ve Peygamber Efendimizin mesajlarını daha iyi anlamaya çalışmanın ve kulluğun bir yansıması olan ibadetlere titizlik içinde yaklaşmanın önemine de değinen Şahin, “Böylesi kıymetli bir süreci en iyi biçimde değerlendirmeli, ilahi ikramın farkına varmalı ve hayat okumalarımızı geliştirmeliyiz” dedi.

Yaşanan deprem felaketleri münasebetiyle buruk bir sevinç yaşandığını da dile getiren Şahin, mesajını şu sözlerle tamamladı: “Depremin yaraları Devlet ve milletin el birliği ile sarılıyor. Ramazan’ın, bu sıkıntılı günlerin atlatılabilmesine vesile olmasını diliyoruz. ASÜ ailesi başta olmak üzere, tüm şehrimizin, ülkemizin ve İslam âleminin mübarek Ramazan ayı kutlu olsun.”

10656