TÜBİTAK, ASÜ’lü 41 Öğrencinin Projesine Destek Verdi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) öğrencilerinin farklı bilimsel disiplinlerde hazırladığı 41 adet proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından destek almaya hak kazandı.

TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programının 2021 yılı ikinci dönemine ait sonuçlar yayımlandı. ASÜ Mühendislik Fakültesi 10 proje ile en fazla proje desteği alan okul oldu. Lisans düzeyinde Spor Bilimleri Fakültesi’nin yedi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin altı, Eğitim Fakültesi’nin dört, Fen Edebiyat, Tıp ve Veteriner Fakültelerinin ise üçer projeleri kabul edildi. Önlisans düzeyinde ise Güzelyurt Meslek Yüksekokulu’nun üç, Eskil Meslek Yüksekokulu’nun da iki projesi desteğe hak kazandı. ASÜ, proje kabul sayılarına göre devlet üniversiteleri arasında ise 25’inci, genel sıralamada ise 29’uncu basamakta yer aldı. TÜBİTAK, üniversitelerde öğrenim görmekte olan lisans ve önlisans öğrencilerini, projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik etmek amacıyla ilgili destekleme programını uyguluyor.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, destek programına başvuruda bulunan ve projesi desteklenen tüm öğrencileri ve danışmanlarını kutlayarak, daha fazla proje üretmek adına çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

2055