ASÜ, En Çok Proje Desteği Alan Üniversiteler İçinde

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 2017-2021 döneminde en çok proje desteği alan üniversiteleri sıraladı. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) 2000’den sonra kurulan üniversiteler arasında 29 projeyle 13’üncü oldu.

Verileri TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) hazırladı. Başvurular, desteklenen toplam proje sayıları ve bütçelere ilişkin bilgilerin yer aldığı sıralamada ASÜ, önemli bir performansa imza attı. Genç yaşına rağmen en çok destek alan yükseköğretim kurumlarından birisi olan ASÜ, akademik derinleşme çalışmalarındaki istikrarlı yükselişini sürdürdü. Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, yılın farklı dönemlerinde farklı kriterlere göre hazırlanan akademik performans listelerinin yayımlandığını ve ASÜ’nün tüm bu listelerde üst basamaklarda yer aldığını iletti. Kısa süre önce beş yıllık dönem içindeki proje desteklerini içeren bir raporun da kamuoyu ile paylaşıldığını anımsatan Rektör Şahin, “Bu listede de ASÜ üst basamaklarda yer alıyor. Çalışmalarıyla listede yer almamıza katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Biz, ASÜ’yü bugün olduğu yerden daha yukarılara taşımak adına çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sıralamaya 198 üniversite dâhil edildi. ASÜ, tüm bu üniversiteler arasında 64’üncü, 129 devlet üniversitesi içinde 54’üncü, 2000 yılından sonra kurulan 74 üniversite içinde ise 13’üncü oldu. 

9371